Jsme výrobcem komplexního, flexibilního systému pro potřeby výuky a tréninku v rámci kybernetické bezpečnosti pod obchodním názvem C.L.U.E (Cyber League Unified Engine). Jedná se o výukový model reálné výrobní linky, jejíž ovládací prvky jsou řízeny SCADA systémy.
Máme 4 možné konfigurace C.L.U.E.:
C.L.U.E. konfigurace 1:
konfigurace je optimalizovaná pro potřeby seznámení se s prostředím průmyslové automatizace z hlediska kybernetické bezpečnosti. Umožní klientům pochopit základní principy a procesy v průmyslovém provozu.
Tento model je určen pro provádění snadnějších demonstračních akcí prostřednictvím zkušeného pedagoga např. v rámci výuky studentů v učebně kybernetické obrany. Vzhledem k jeho variabilitě lze tento model poměrně snadno dopravit na různé akce.
Minimálně se klienti na tomto modelu naučí:
- Monitoring provozu
- Vyhledání rizikových míst
- Definice zranitelnosti
- Pochopení funkcionality systémů a technologického složení výrobní modelu výrobní linky.
Tato varianta neumožňuje přímé provádění útoků.
C.L.U.E. konfigurace 2:
na rozdíl od konfigurace 1 se tato konfigurace liší tím, že obsahuje databázi zranitelností a scénářů, což umožňuje provádět a simulovat různé formy kybernetických útoků na systémy. Klienti tak získávají možnost poznávat, jak vypadají reálné útoky na systémy průmyslové automatizace a učit se, jak takový útok rozpoznat, eliminovat a jaké zvolit nejvhodnější opatření pro zamezení útoku v budoucnu.
Ke klientům oboru IT kybernetické obrany lze připojit i klienty chemických oborů, kteří v případě výroby např. popcornu mohou laboratorními metodami zjistit poživatelnost výrobků.
C.L.U.E. konfigurace 3:
tato konfigurace je „nejvyspělejší“. Na rozdíl od předchozích dvou konfigurací plní funkci modelu laboratoře.
Umožnuje simulovat útoky, které se již ve světě odehrály, umožňuje pravidelnou aktualizaci databáze zranitelností a rozšiřitelnost z hlediska poplatnosti době a výměnu fyzické periferie. Zmíněná výměna periferie umožní, aby klienti v rámci výuky měnili komponenty, čímž může vzniknout reálný model, který bude provádět automatizované operace. Příkladem může například být výměna výrobníku popcornu za simulaci výrobního procesu ve:
- Farmacii nebo potravinářství
- Vodohospodářství (simulace provozu výroby a distribuce pitné vody, ČOV, technologického vybavení přehrad, vodních děl)
- Službách (distribuce plynu a ropy, model linky logistického skladu)
- Energetice (výroba a rozvod elektřiny, rozvodný uzel)
Konfigurace je také vhodná pro trénování a výuku obecného penetračního testování.
Systém lze doplnit o telekomunikační modul, prostřednictvím kterého lze vytvořit lokální telekomunikační služby jako je např. LTE, GSM, DMR, LPWAN a další.
Vzhledem k variabilitě a mobilní koncepci systému lze pak celou sestavu poměrně snadno dopravit na různé akce.
C.L.U.E. konfigurace X:
Jedná se o nejvýkonnější, detailněji propracovaný sofistikovaný model výrobní linky, který automatizovaně provádí složité a velmi složité úkoly. Zapojením vhodné periferie vznikne model určený k provozu v těchto průmyslových oblastech:
- Farmacie nebo potravinářství
- Vodohospodářství (simulace provozu výroby a distribuce pitné vody, ČOV, technologického vybavení přehrad, vodních děl)
- Službách (distribuce plynu a ropy, model linky logistického skladu)
- Energetice (výroba a rozvod elektřiny, rozvodný uzel)
Model je vzhledem k jeho sofistikovanosti a zajištění autentických podmínek výrobního podniku mobilní, ale velmi omezeně (je potřeba dodávka - u jaderné elektrárny nám např. jenom dodávka nestačila). Obsluha tohoto modelu je totožná s obsluhou ve výrobních společnostech, a proto ji zajišťuje naše společnost.
Model C.L.U.E. konfigurace X je vybaven zvukovými, světelnými, nebo i kouřovými efekty pro navození skutečného nejen výrobního procesu.